Sıkça Sorulanlar

Lamine Parke ile Masif Parke Arasındaki Farklar Nelerdir?

Lamine Parke ve Masif Parke arasındaki fark; Masif parke, ilk üretilen endüstriyel parke türü olup, herhangi bir teknoloji olmaksızın ağacın yekpare, yani tek parça olarak belirli ebatlarda kesilip zemine yapıştırılarak kullanılan bir parke türüdür. Günümüzde, eski tekniklerle üretilen masif parkelere göre daha kullanışlı masif parkeler üretilmektedir.

Ancak Lamine parkelere göre birçok açıdan dezavantajları vardır. Örneğin, en iyi şartlarda kurutulmuş ve cilalanmış masif parkelerde bile zaman içerisinde neme veya ısı değişimlerine maruz kaldıklarında dönme, açma gibi çalışma etkileri gözlemlenebilir. Bu çok doğal bir tepkimedir. Çünkü ağaç tek parça ve hala canlı bir yapıya sahip olduğundan, havadaki bu tip değişimlere cevap verecektir.

Lamine Parke Masif Parke
Üretim Teknolojik üretim Doğal üretim
Özellikler Daha dayanıklı, suya dayanıklı, ısı değişimlerine karşı dirençli Doğal görünüm, yüksek sıcaklık ve nemde deformasyona eğilimli
Montaj Kolay montaj, yapıştırma veya cıvata ile tutturulabilir Zorlu montaj, profesyonel ekip gerektirir
Bakım Kolay temizlenebilir, düzenli cilalama gerekmez Düzenli cilalama ve bakım gerektirir
Dayanıklılık Uzun ömürlü, yıpranmaya karşı dayanıklı Kısa ömürlü, yıpranmaya ve deforme olmaya eğilimli
Fiyat Daha pahalı Daha ucuz

Not: Bu tabloda genel olarak lamine parke ve masif parke arasındaki farkları göstermektedir. Her türün kendine özgü çeşitleri ve özellikleri olabilir, bu nedenle her durum için geçerli olmayabilir.

Lamine parkelerde ise kullandığımız teknoloji ve ağaç kalitesi sayesinde bu gibi etkiler sıfıra indirilmiştir. Lamine parke ile masif parke arasındaki fark üretimde kullandığımız marin-kontra tekniği, ağacın su ve sokra yönlerinde birbirini sıkıca kavraması sonucu, üst katmandaki “papel” diye tabir edilen kaplamanın dönme, açma, balans yapma gibi çalışma etkilerini sıfıra indirerek uzun yıllar aynı formda kullanılması sağlanmaktadır. Lamine parke çeşitleri, renkleri ve fiyatları gibi birçok seçenekle beraber avantajları da mevcuttur. Ayrıca Lamine Parke montajı ve bakımı da oldukça kolaydır.

Related Posts