Sıkça Sorulanlar

Lamine Parke Uygulama Koşulları Nasıl Olmalıdır?

Lamine parke, doğal ahşap ağacın depolanması, uygulanması ve kullanımı süreçlerinde ortam koşullarına ve depolama şartlarına özen gösterilerek üretilen bir zemin kaplama ürünüdür. Lamine parke, yaşam alanlarına değer katan doğal bir ürün olması sebebiyle popüler bir seçimdir. Ancak, lamine parke uygulaması için belirli koşulların sağlanması gerekmektedir.

Lamine parke uygulaması yapılacak iç mekanın kapı ve pencereleri takılmış, zemindeki tüm boşlukların kapatılmış olması gerekmektedir. Ayrıca, lamine parke döşeme işlemi, mekanda yapılacak son iş olarak sıralanmalıdır. Zeminde kot farkı var ise, mutlaka teraziye alınmalıdır.

Lamine parke uygulanacak zeminin şapının nem miktarı genel olarak % 40‘ı (yere yapıştırmada %30’u) aşmaması gerekmektedir. Yüzer sistem uygulama yapılması durumunda, 2 mm.’ye kadar zemindeki bozukluklar zemin döşeme esnasında tolere edilebilir. Lamine parke uygulaması, zemin yapıştırma uygulaması yapılarak döşenecek ise, şapın son derece düzgün olması, tesviye şapı uygulaması yapılmış olması gerekmektedir. Sonrasında yapıştırma uygulamasına geçilebilir.

Lamine parke uygulaması yapılacak olan mekanda havadaki nem oranı %30-%60 arası olmalıdır. Sıcaklık minimum 18 °C olmalıdır ki ideal koşullar sağlanmış olsun. Yeni inşaatlarda nem oranı yüksek olacaktır. Bu durumda, içerinin bir şekilde ısıtılarak nemin düşürülmesi sağlanmalıdır. Mekanın havalandırılması da ayrıca bir çözüm olarak değerlendirilebilir.

Lamine parke depolama alanları da çok önemlidir. Lamine parke uygulaması yapmadan önce, parkelerin nem, suya ve aşırı sıcaklık değişimlerine maruz kalmayan özenli bir yerde istiflenmesi gerekmektedir. Parke paketleri, beton zemine doğrudan temas ettirilmemelidir.

Lamine parke, farklı renklerde, modellerde ve fiyat aralıklarında sunulmaktadır. Lamine parke uygulaması için belirli koşulların sağlanması, kaliteli ve dayanıklı bir sonuç elde etmek için önemlidir.

Related Posts

Genel

What should be the conditions for Engineering Parquet Application?

Engineering parquet is unique and natural floor material which adds value to our places. However, all environmental conditions and storage conditions should be carefully observed for natural massive from storing to application to using.

Doors and windows should be installed in application place and all spaces should be closed. Preferably engineering parquet should be the last work in place. Screed should be on grade and on scale in application place and relative humidity in screed should not exceed %40(sticking on floor %30). Provided that floating system is applied deficiencies up to 2 mm can be tolerated. However if sticking to ground is applied; screed should be so smooth or leveling screed should be applied to plymassive should be used over screed.

Ideal conditions in place where engineering parquet will be applied include relative humidity between %30-%40 and minimum 18oC temperature. Since it can be considered that relative humidity can be higher, heating the place or aeration can be solution for eliminating humidity.

Environment where engineering parquets are stored should be exposed to humidity, water and over temperature changes and stocked packages should not be used directly over concrete floor.

Related Posts