Macar Kesim Parke Nedir?

Macar Kesim Parke Nedir?

Macar Kesim Parke

Macar Kesim Parke Nedir? “Macar kesim parke nedir?” sorusuna verilebilecek en net yanıt, tek boy parkelerin “kafa” taraflarından yaklaşık 45 derecelik bir açıyla kesilerek uygulanan parke türüdür diyebiliriz. Görsel olarak balıksırtını anımsatsa da, İngilizce’deki karşılığı olan “Hungarian Cut” ‘tan çevrilerek bu ismi almıştır. 

Macar kesim lamine parke, hem görsel olarak klasik bir tarza sahiptir, hem de günümüzde yeniden trend olmuş bir kesim türüdür. Bu sebeple günden güne yaygınlaşmakta ve tıpkı eskiden olduğu gibi yeniden moda haline gelmektedir. Bir başka deyişle, macar kesim lamine parkeler yeni hayatımızın nostaljik geri dönüşlerinden biri olmakta kararlıdır. Özellikle büyük hacimli mekanlarda tercih edilen bu kesim stili, nadir de olsa orta büyüklükte alanlarda da kullanılmaya başlanmıştır.

Macar Kesim Lamine Parkelerin Montajı 

Macar kesim lamine parkeler, zemin betonuna yapıştırılarak montaj yapılan parkelerdir. Yüzer sistem montaj yapılamamasının sebebi, macar kesim parkelerin 45 derecelik kesimlerinin tam “sıfır” konumunda durabilmesinin ancak tutkallanarak sağlanabilmesidir. Bir başka deyişle, 45 derecelik bir açıyla kesimi yapılan parkelerin kafa kısımlarının gönyede durabilmesi için, mutlak surette zemin betonuna yapıştırılması zorunludur. Zemin betonunun da bu uygulamaya elverişli bir beton olması gereklidir.

Bu konuyu biraz daha açmak gerekirse; her zemin betonu tutkallı parke uygulaması için uygun değildir. Bazı betonlar, kuvvetsiz yapıları ve basit darbelerde dahi kum gibi dağılmaları sebebiyle, tutkalın mukavemetine eşlik edemezler. Bu sebeple, parkenin uzun yıllar sağlam ve hareketsiz kalabilmesi için gerekli güce sahip değildirler. Bu uygunluğun sağlanması için, pürüzsüz ve dağılmayan kuvvetli bir beton zemin gereklidir. Aksi halde tutkal betondan koparak parkeleri kullanılamaz hale getirecektir.

Tutkala uygun olmayan betonlarda en hızlı çözüm yolu, 3-5 mm kalınlığında “self leveling” (akıllı şap) dökmektir. Bu şap, halk arasında “civalı şap” olarak da bilinir. Kuruma süresi oldukça hızlıdır (6-7 gün) ve kendi kendine yayılıp zemini kusursuz bir teraziye getirmektedir. 

Özetle; 

Macar kesim lamine parkeler, hem görsel olarak çok şık ve gösterişlidir, hem de sade dekore edilmiş mekanlara yepyeni bir ruh katar… Az ve öz eşya ile dekore edilmiş yaşam alanlarını size özel kılar… Tarzınızı yansıtır ve sizi sıradanlıktan kurtarır…