Sıkça Sorulanlar

Macar Kesim Lamine Parke Nedir?

“Macar kesim parke nedir?” sorusuna verilebilecek en net yanıt, tek boy parkelerin “kafa” taraflarından yaklaşık 45 derecelik bir açıyla kesilerek uygulanan parke türüdür diyebiliriz. Görsel olarak balıksırtını anımsatsa da, İngilizce’deki karşılığı olan “Hungarian Cut” ‘tan çevrilerek bu ismi almıştır.

Macar kesim lamine parke, hem görsel olarak klasik bir tarza sahiptir, hem de günümüzde yeniden trend olmuş bir kesim türüdür. Bu sebeple günden güne yaygınlaşmakta ve tıpkı eskiden olduğu gibi yeniden moda haline gelmektedir. Bir başka deyişle, macar kesim lamine parkeler yeni hayatımızın nostaljik geri dönüşlerinden biri olmakta kararlıdır. Özellikle büyük hacimli mekanlarda tercih edilen bu kesim stili, nadir de olsa orta büyüklükte alanlarda da kullanılmaya başlanmıştır.

Macar kesim lamine parke modellerinin montajı oldukça özen gerektiren bir işlemdir. Zemin betonu, bu parkelerin sıfır konumda durabilmesi için mutlaka kuvvetli ve pürüzsüz bir yapıya sahip olmalıdır. Aksi halde tutkal betondan koparak parkeleri kullanılamaz hale getirecektir. Tutkala uygun olmayan betonlarda en hızlı çözüm yolu, 3-5 mm kalınlığında “self leveling” (akıllı şap) dökmektir. Bu şap, halk arasında “civalı şap” olarak da bilinir ve kuruma süresi oldukça hızlıdır (6-7 gün) ve kendi kendine yayılıp zemini kusursuz bir teraziye getirmektedir.

Macar kesim lamine parke modelleri, sade dekore edilmiş mekanlara bile yepyeni bir ruh katar. Tarzınızı yansıtır ve sizi sıradanlıktan kurtarır. Evinize şıklık katmak istiyorsanız, macar kesim lamine parkelerden mutlaka bir göz atın.