Eskitme lamine parke, zeminlerde kullanılan doğal ahşap döşeme malzemelerinden biridir. Bu malzeme, özellikle eski görünüm sevenler tarafından tercih edilmektedir. Yumuşatılmış kenarları, çukurları, olukları ve gedikleri ile tarihsel bir ifade ve karakter derinliği taşır.

Eskitme lamine parke, mevcut ahşabı kullanarak yüzeyde belli bir desen efekti oluşturmak her zaman mümkün olmayabilir. Ancak elle yıpratma tekniği, yaşanmışlık hissi katmak isteyenler için oldukça iyi bir yöntemdir.

Bu parke türü, sunduğu benzersiz çekiciliği ile kolayca anlaşılabilir. Ancak modern sanatçıların genellikle, çok eski esnaf ve sanatkarlar ile aynı el işi tekniklerini ve gereçlerini kullanmaları nedeniyle bu işlem oldukça karmaşık bir hale gelmektedir.

Eskitme lamine parke, elle kazınarak işlenir. Kereste doğramacılığı 18. ve 19. yüzyıllarda tam ve doğru olmayan bir işlemdi. Bunun nedeni iki kerestenin ebatsal olarak birebir aynı olmayışıydı. Dolayısıyla bu kusurlu tahtalar, ahşap parke olarak döşenmek istendiğinde, yan yana duran iki tahta arasında boy farklılığı görülebiliyordu. Bu yüzden, eskiden kullanılan tahtaların kenarları elle kazınarak düzeltilir ve birbirine yakın ebatlarda tahtalar elde edilerek parke döşenirdi.

Eskitme lamine parke, zeminlerde nostaljik bir hava yaratmak isteyenler için ideal bir seçenektir. Bu parke türü, elle işlenerek oluşturulduğu için her biri özgün ve benzersizdir. Ayrıca dayanıklı bir yüzeye sahip olduğu için uzun ömürlüdür.

31 sonuçtan 1-12 arası gösteriliyor

Show sidebar