Sıkça Sorulanlar

Lamine Parke yerden ısıtmaya dayanıklı mı?

Yerden ısıtmaya dayanıklı lamine parke var mıdır? Her lamine parke yerden ısıtmaya ve ısıya dayanıklı değildir. Ligno Parke olarak üretimde kullandığımız üst düzey teknoloji sayesinde yerden ısıtmaya dayanıklı ham maddeler üretmekteyiz.

Hammadde içeriğinde kullanmakta olduğumuz okume ağacı parke üretiminde çok büyük avantaj sağlamaktadır. Gözenekli ve sert yapısı sayesinde yerden ısıtmaya, ısı değişimlerine ve aşırı nemli ortamlara karşı dayanıklı olarak üretilmektedir.

Yerden ısıtma, ülkemizde çok yaygın olarak kullanılan bir ısınma türüdür. Yerden ısıtmada, sıcak su borularının beton zeminin içinden geçerek, bulunduğu ortamı ısıtması sağlanır. Ancak beton zemin üzerinde doğru bir kaplama yoksa, bu, ısı kaybına yol açacaktır. Yerden ısıtma olan alanlarda kullanılacak olan lamine parkeler, ısıyı geçirme özelliğine sahip olmalıdır. Bu da ancak lamine parkede kullanılan ağaçların doğru nitelikte olup olmamasına bağlıdır. Ligno Parke olarak ürettiğimiz lamine parkelerin alt katmanlarında kullandığımız Afrika kökenli Okume ağacı, gözenekli ve sert yapısıyla yerden ısıtma olan zeminler için en uygun ve en dayanıklı ağaç türüdür.

Lamine parke uygulaması yapacağımız zeminlerde, şap üzerine yaklaşık 2 mm. kalınlığında doğal ağaç mantarı kullanmaktayız. Laminat parke modelleri için uygun olan plastik şilte, lamine parkeler için sağlıklı ve uygun bir ürün değildir. Lamine parke %100 doğal bir ürün olduğundan dolayı, beton zemin ile ilişkisi tamamen kesilmeli ve aynı zamanda parkenin zemini hava alabilmelidir. Bunu en doğru şekilde sağlayan ürün, doğal ağaç mantarıdır. Çünkü bu materyal, doğal ortamda ağaç kabuğunda oluşur ve ağacı nemden, soğuktan ve diğer dış etkilerden korur.

Aynı amaçla zeminde de, ürettiğimiz lamine parke modelleri betondan gelebilecek olan nem, soğuk, sıcak gibi etkilerden korur ve uzun ömürlü bir kullanım sağlar. Yerden ısıtmada oluşan yüksek ısının lamine parkeye verebileceği zarar, zeminde kullandığımız ağaç mantarının koruyucu etkisiyle ve parkenin alt katmanlarında kullandığımız Okume ağacının gözenekli ve sert yapısı sayesinde tamamen absorbe edilmiş olur. Bu sayede Ligno Parke olarak ürettiğimiz lamine parkeler, yerden ısıtmaya karşı uzun yıllar formu bozulmadan kullanılabilir.

Related Posts