Parke Genleşme Boşluğu ve Maksimum Uygulama Alanı Nedir?

Suya dayanıklı parke nedir?

Suya dayanıklı parke nedir?

Suya dayanıklı parke nedir? Suya dayanıklı parke çeşitleri nelerdir? Suya dayanıklı parkeler hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu yazımızda açıklamaya çalışacağız.

Parke, üst ve alt katmanları birbirinden farklı yapıda bir üründür. Üst katmanında koruyucu (lamine parkelerde cila veya yağ, laminat parkelerde ise overlay tabaka gibi…) bir malzeme bulunur. Bu malzeme, ürünü su, toz ve darbelere karşı koruma amaçlıdır. Alt katman ise farklı bir yapıdadır. Üst katmanda var olan koruyucu, alt katmanda yoktur. Dolayısıyla alttan gelebilecek olan bir su sızıntısına maruz kaldığında plastik parke hariç tüm ürünler bundan olumsuz bir şekilde etkilenir.

Suya dayanıklı parke denildiğinde akla ilk gelen, hiçbir koşulda bozulmayan ve sudan etkilenmeyen parkedir. Ancak durum tam olarak böyle değil! Üst katmana su temas ettiğinde, parkeler genellikle belli bir süreye kadar zarar görmezler. Alt taraftan gelebilecek olan su sızıntıları (örneğin yerden ısıtma borusunun çatlaması…) hemen farkedilemeyeceğinden, parke bu suyu yavaş yavaş emer ve bir süre sonra formu bozulmaya başlar. Bu durumda yapılabilecek bir şey yoktur. Yalnızca plastik menşeli parkeler alttan ve üstten gelebilecek suya karşı dirençlidirler. Ancak bu ürünler, özellikle ev kullanımı için doğru ürünler değildir. Şayet su ile çok fazla iş yapılan bir ortama parke uygulaması yapılacaksa, elbette lamine veya laminat parke yerine bu tip parkeler tercih edilebilir. Çünkü kullanım süresi çok daha fazla olacaktır.

Ev için suya dayanıklı parke kullanmak gibi bir algı oluşmuş durumda. Halbuki cafe, restaurant gibi ayak trafiğinin çok yoğun olduğu yerlerde bile lamine parke kullanılabiliyorken, özel hayatımızı yaşadığımız evimizde plastik parke tercih etmek ne kadar doğru bir fikir, buna siz karar verin.

Kullanıcıların en çok korktuğu senaryo, parkenin derz aralıklarından alt tarafa su sızması ve bunun sonucunda parkelerin şişmesi durumudur. Ancak bu neredeyse imkansızdır! Çünkü parkelerin derz araları ya tutkalla, ya da kilit sistemi ile kapandığından, alt tarafa su sızması ve parkelerin kabarması ihtimali neredeyse sıfırdır. Bu sebeple suya dayanıklı parke başlığı ile parke aramak yerine, kaliteli ve hesaplı parke üreten bir firmadan, kendi zevkinize göre şık bir parke seçmek çok daha doğru olacaktır.