Sıkça Sorulanlar

Balıksırtı Parke Nedir?

Balıksırtı lamine parke modelleri, uygulama itibariyle düz döşeme (plank) parkelerden ayrılırlar. Birbirine üst (kafa) taraftan 90 derece açı ile kenetlenerek uygulanırlar. Birbirine 90 derece açı ile uygulansalar bile, montaj yapılacak olan alanda farklı açılar ile yerleştirilir. Örneğin, duvara paralel bir açı yerine, duvara çapraz denk gelecek şekilde döşenirler. Bu sayede macar parke döşemesini andıran bir görüntü elde edilir.

Balıksırtı parke, plank (düz) parkelerde olduğu gibi meşe, ceviz, kayın gibi ağaçlar kullanılarak yapılabilmektedir. Günümüzde en çok tercih edilen ağaç türü meşedir. Bunun sebebi, meşe ağacının diğer ağaçlara göre hem daha dayanıklı, hem de fiyatının daha hesaplı olmasıdır. Balıksırtı parke modeller de meşe ağacı kullanımı son yıllarda artış göstermektedir. Eski tip balıksırtı masif parkelerin yeni jenerasyonu diye kabul edilen bu parkeler hem meşenin dayanıklılığını, hem de balıksırtı parke modellerinin alana kattığı şıklığı yeniden gün yüzüne çıkarmıştır. Eski tip masif balıksırtı parkelerin kullanımının zor olması ve ağacın çalışma (dönme) potansiyelinin yüksek olması sebebiyle balıksırtı lamine parke modelleri çok daha tercih edilir duruma gelmiştir.

Balıksırtı lamine parke modelleri özellikle minimalist bir yapıya sahip mekanlarda kendini rahatlıkla gösterebilmekte ve ortamın ruhuna direkt etki etmektedir. Zemine kattığı hareket sebebiyle üzerine kombinlenen eşyaların sade ve şık olması ile tam bir uyum sağlanmaktadır. Şayet sadelikten uzak, gösterişli ve çok hareketli mobilyaların olduğu bir mekana balıksırtı parke uygulanacaksa, ortama katacağı hareketliliği de göz önünde bulundurarak bir seçim yapmak gerekir. Hem balıksırtı parke modellerin hareketli oluşu, hem de mobilyaların göze çarpması, ortamı fazlasıyla hareketlendirir, bir süre sonra gözü yoran bir konsept ile karşı karşıya bırakabilir.

Balıksırtı parke uygulaması genellikle zemine tutkal ile yapıştırılarak uygulanır. En sağlıklı yöntem de budur. Ancak zemin çok düzgünse, mantar şilte üzerine yüzer sistem uygulama da yapılabilmektedir.

Balıksırtı parke. Balıksırtı lamine parke. Balıksırtı parke nedir? Balıksırtı parke fiyatı. Balıksırtı lamine parke fiyatı. Balıksırtı parke nasıl yapılır? Balıksırtı parke fiyat. Balıksırtı parke döşeme. Balıksırtı parke modelleri. Balıksırtı parke cilası. Balıksırtı parke nasıl döşenir? Balıksırtı parke ölçüleri. Balıksırtı parke texture. Balıksırtı parke tamiri. Balıksırtı parke yenileme.