Lamine Parke Bakım ve Temizlikleri Nasıl Yapılmalı?

Lamine Parke Bakım ve Temizlik?

Lamine Parke Bakım ve Temizlik?

Genellikle insan yaşamı için ideal mekan koşullarının lamine parke için de ideal kullanım koşulları olduğunu varsayabiliriz. %30-60 arası bağıl nem, lamine parkeniz için ideal ortam koşulunu oluşturacaktır. Özellikle yeni binalarda bu değerlerin üzerinde oluşabilecek bağıl nem parkede normalden fazla deformasyona neden olabilir. Yine özellikle kışları nem oranının %30’un altına düşmemesine dikkat edilmeli, bu tür bir durumda bir nemlendirici kullanılmalıdır.

Lamine Parke Temizliği ;

  • Günlük temizlik için sadece kuru paspas ya da elektrik süpürgesi kullanabilirsiniz.
  • Detaylı temizlikte ise elektrik süpürgesi ardından hafif nemli bir bezle silebilirsiniz. Bu iş için paspas yerine bez kullanmanız daha uygun olur çünkü paspas parke üzerinde daha fazla su bırakabilir.
  • Temizlik yaparken amonyak içermeyen yumuşak temizleme maddeleri kullanabilirsiniz.
  • Parkenin en büyük düşmanı çamur, kum ve çakıldır. Ticari mekanlarda kapı girişlerinde mutlaka kaliteli paspaslar kullanılmalıdır.
  • Parke üzerinde kullandığınız tekerlekli sandalyelerin yumuşak tekerlekli olmasına dikkat edin ya da bu sandalyelerin altında koruyucu mat kullanın.
  • Ağır eşyaların ayaklarının altına kaliteli keçe koruyucular yapıştırın ve bu tür eşyaları parke üzerinde kaydırarak taşımamaya çalışın.
  • Parke üzerine herhangi bir sıvı dökülmesi durumunda bu sıvıyı hemen silin, zemin üzerinde beklemesine izin verirseniz parkenizde deformasyona neden olabilirsiniz.

Lekeler için;

Yiyecek, içecek lekelerini az nemli bir bezle, tercihen ahşap temizleyici ile siliniz. Yapışkan madde, mürekkep, ruj, şerit sürtünme izleri gibi zor lekeleri ince ahşap temizleyici ile ovarak siliniz. Ardından mineral suyu ile nemlendirilmiş bir bez ile temizleyiniz. Yanmış, kopmuş, çizilmiş parkeler için tedarikçinizle görüşünüz.