Parke Uygulaması Yapılırken Yerden Isıtma Varsa Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Parke Döşenirken Yerden Isıtma?

Yerden Isıtmaya Uygun Parke

Zeminlerde parke uygulanması bazı önemli püf noktaları içerir ve bunlara harfiyen uyulması gerekmektedir. Her şeyden önce parke kullanılacak bir zeminde yerden ısıtma sistemi su bazlı olmalı, zeminde 27°C den daha fazla sıcaklığa neden olmamalıdır. Yerden ısıtmalı bir zeminde parke, ısıtma sistemi çalışıp durdukça daha fazla ısı farklarına maruz kalacağından daha fazla genleşip büzülecek, bu durum zaman içerisinde panellerin ek yerlerinde açılmalara neden olacaktır. Uzun vadede bu etkinin engellenmesi pek mümkün değildir.

Ancak bu zorlama ısı ve nem değişimlerine daha hassas olan bazı ağaçlarda rahatsız edici boyutlara varır. Bu nedenle ısı değişimlerine çok hassas olan Kayın ve Akçaağaç tabanlı lamine parkelerin alttan ısıtmalı mekanlara uygulanması tavsiye edilmemektedir. Zemindeki olası bağıl nemden kurtulmak amacıyla, uygulamadan 3-4 gün ince ısıtma sistemini çalıştırmaya başlayın ve uygulamaya 2 gün kala sistemi kapatın.

Uygulama bittikten sonra, sistemi minimum sıcaklıkta çalıştırmaya başlayıp, maksimum sıcaklığa 3-4 gün içerisinde kademeli olarak yükseltin. Her kış ısıtma sisteminizi açtığınızda ısıyı bu şekilde kademeli olarak arttırın. Bu durum parkenin sistemin koşullarına daha kolay uyum sağlamasını sağlayacaktır.