Yere Yapıştırma Lamine Parke Uygulaması Nasıl Yapılır?

Yere Yapıştırma Parke Uygulama?

Yere Yapıştırma Parke Uygulama?

Yere yapıştırma yapılacak zemin, kotunda ve terazisinde olmalı, bütün boşluklar kapatılmış olmalıdır. Bunun yanında parke uygulaması yapılacak zemin son derece düzgün ve pürüzsüz olmalıdır. Çoğu zaman standart beton şap bu iş için yeterli düzgünlükte bulunmaz ve bu tür durumlarda özel tesviye şapı uygulanması gerekir.

Zemin kotunun yükseltilmesi gereken durumlarda en az 4 mm kalınlığında kontraplak veya sunta gibi malzemeleri zemine sağlam bir şekilde monte ederek parkeyi bunlar üzerine uygulamayı düşünebilirsiniz. Ancak bu durum maliyeti arttıracaktır. Uygulama yapılacak mekanda havadaki bağıl nem % 60, şapta maksimum nem oranı %30 olmalı, ısı en az 18 Co. olmalıdır. Nem oranının daha yüksek olduğu durumlarda mekanın ısıtılması veya havalandırılması ile şapın kuruması beklenerek uygulamaya geçilebilir. Bu yöntemde paneller doğrudan zemin üzerine uygulandığından nem oranının yüksek olmaması önemlidir.

Nemin düşürülemediği veya ilerleyen zamanlarda zeminden nem gelmesi riskinin olduğu (örn. Toprak veya altı seviyesindeki katlarda ) mekanlarda, nem tutucu bariyer üzerine kontraplak ya da yonga levha plakalar (En az 4mm) monte edildikten sonra, bu malzemeye parke uygulaması için uygun olan tutkalla, lamine parke montajına geçilebilir.