Ucuz Parke Kullanmanın Dezavantajları Nelerdir?

Ucuz Parke Kullanmanın Dezavantajları Nelerdir?

Ucuz Lamine Parke

Ucuz parke kullanmanın dezavantajları nelerdir?” sorusuna birkaç farklı açıdan cevap verebiliriz. Ucuz parke, piyasada muadillerine kıyasla fiyatı çok daha hesaplı parke olarak bilinse de, aslında pek çok yönden farklılıkları vardır. Ucuz parke fiyatları, kullanıcılara cazip geldiği için genellikle tercih sebebi olmaktadır. Ancak piyasa verilerine kıyasla ucuz parkeler çoğu zaman kullanıcılara bir takım problemler çıkarabilmektedir.

Ucuz parke kavramı doğru anlaşılması gereken bir kavramdır. Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse, piyasada 100.000 TL’ye satılan bir arabanın aynısının 50.000 TL’ye satılması akıllara bazı soruları getirecektir. Çünkü bu durum normal değildir. Aynı şey ucuz parke için de geçerlidir. Adının PARKE olması onu iyi bir parke yapmaz. Uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanılabilmesi için belirli özelliklere ve üretim teknolojisine sahip olması gerekmektedir.

Hesaplı parke veya ucuz parke şeklinde bir başlıkla araştırma yaptığınızda, karşınıza akıl dışı fiyatlar çıkacaktır. Üretim maliyeti metrekare başına 50 TL olan bir parkenin 30 TL’ye satılması nasıl ki düşünülemezse, piyasada ucuz parke adı altında satılan çoğu ürün de kafalarda bazı soru işaretleri doğuracaktır.

Parke, evde en zor değiştirilen üründür. Örneğin, koltuk takımınızı veya beyaz eşyanızı yarım saat içinde değiştirebilirken, parke değişimi için bu süre kimi zaman haftaları bulabilmektedir. Özellikle evde eşya varken parke değiştirmek hiç de kolay bir iş değildir. Bu sebeple parke tercihi yaparken çok titiz davranılmalı ve yalnızca ucuz olduğu için parke tercihi yapılmamalıdır!

Ucuz parkenin dezavantajlarını kısaca sıralamak gerekirse;

  • Kullanım süreleri kısa olur.
  • Su ve darbelere karşı direnci zayıf olur.
  • Yerden ısıtma sistemlerinde kullanıldığında formu çabuk bozulabilir.
  • Sağlık yönünden tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Tüm bu saydığımız sebepler elbette olasılıktır ancak pek çok kişinin başına gelmiş durumlardır. Bu yüzden doğru parke seçimi yaparken aranılan en son kriter, ucuz parke olmasıdır! Ucuz bir parkeyi iyice araştırmalı ve neden ucuz olduğu konusunda yeterince bilgi sahibi olduktan ve ürün özelliklerinden iyice emin olduktan sonra tercih edilmelidir. Aksi halde, birkaç ay sonra değiştirmek zorunda kalmanız kaçınılmaz son olacaktır.