Sıkça Sorulanlar

Ucuz Lamine Parke ile Pahalı Lamine Parke Arasındaki Farklar

Ucuz lamine parkeler, fiyat olarak cazip parkeler olsalar da uzun süreli kullanım için çok uygun parkeler değildir. Bunun sebebi, üzerlerinde kullanılan UV cilanın kolay deforme olması ve kolay çizilebilmesidir. Bu sebeple ucuz fiyatlı lamine parkeler, kullanıcı için uzun vadede bazı problemler çıkarabilecek ürünlerdir.

Ucuz Lamine Parke ile Pahalı Lamine Parke Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ucuz fiyatlı lamine parkeler, alt katmanları gürgen, kayın, göknar gibi yumuşak dokulu ağaçlardan üretilip, 3 katmanlı (three-layer) bir teknikle, üzerlerine 3 mm meşe papel basılarak, UV cila ile kaplanıp satışa sunulur.

Pahalı ve üst kaliteli birinci sınıf lamine parkeler ise çok katmanlı (multilayer) marin-kontra bir teknolojiyle üretilir. Üst katmanında 3,5 mm 1. Sınıf meşe kullanılır. Alt katmanlarda ise okume ağacı kullanılır. Okume ağacı, gözenekli ve sert yapısı sayesinde yerden ısıtmaya, neme, suya ve ısı değişimlerine karşı lamine parkenin dayanıklı olmasını sağlar.

Böylece lamine parkede herhangi bir dönme, çalışma veya papel atma gibi sorunlar yaşanmaz. Üst katmandaki meşe ağacına metrekarede yaklaşık 650 gram İtalyan cila kullandığımız için, ayak trafiğinin yoğun olduğu halka açık yerlerde dahi (otel, restoran, cafe vb…) bu lamine parkeleri rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Related Posts