Suya Dayanıklı Lamine Parke ve Laminat Parke var mı?

Lamine Parke Suya Dayanıklı mı?

Suya Dayanıklı Parke

Lamine Parke Suya Dayanıklı mı? Bu soru, müşterilerimiz tarafından bize sıklıkla sorulan bir sorudur. En kötü senaryoda, evinizi su basarsa ve uzunca bir süre müdahale edilmezse, zeminde ister mermer kullanın, ister fayans, hepsi bu durumda formunu kaybedip çalışacaktır. Lamine parke, şayet doğru bir teknoloji ile, doğru seçilip kurutulmuş ağaçlar kullanılarak üretilirse, elbette suya, neme ve hatta darbelere karşı dayanıklı olur.

Lamine Parke, yani doğal ağaç parkelerde de doğru ve kaliteli bir üretim yoksa, bu gibi riskler mevcuttur. Ancak Ligno Parke olarak biz, kullandığımız ağaçları seçerken bu konuya büyük bir hassasiyet göstermekteyiz. Alt katmanlarda kullandığımız “Okume” ağacı, Afrika kökenli, sert ve gözenekli bir ağaç olup, neme, suya ve ısı değişimlerine karşı çok dirençlidir. Ayrıca ürettiğimiz lamine parkelerin üst tabakasında 1. sınıf boya ve cila kullandığımızdan, parkenin uzun yıllar aynı formunu koruyarak kullanılması sağlanmaktadır. Dolayısıyla, Ligno Parke olarak ürettiğimiz lamine parkeler suya, neme ve ısı değişimlerine karşı son derece dayanıklı ve uzun ömürlüdür.

Laminat Parke Suya Dayanıklı mı?

Bu konudaki en yaygın yanlış bilgi ise laminat parkelerin su geçirmez olduğudur. Bu bilgi teknik olarak imkansızdır. Çünkü laminat parkeler “MDF” üzeri fotoğraf baskıdır. Mdf ise suyu hızlıca emici süngerimsi bir yapıya sahip olduğundan, yüzeyden tabana su sızdığı taktirde laminat parke buna hemen tepki verecek, şişerek kullanılamaz hale gelecektir. Aynı şey nem için de geçerlidir. Şayet uygulama yapılacak olan zemindeki şap, yeterli nem seviyesine düşmediyse laminat parke buna da hemen tepki verecek, nemi mdf tabanına hapsedip şişecektir. Bu sebeple, laminat yani mdf tabanlı parkeler suya dayanıklı ürünler değildir.