Lamine Parke Uygulama Koşulları Nasıl Olmalıdır?

Parke Uygulama Koşulları Nasıl Olmalıdır?

Parke Uygulama Koşulları Nasıl Olmalıdır?

Lamine parke uygulaması için yaşam alanlarımıza değer katan, doğal bir zemin kaplama ürünüdür. Doğal ahşap ağaç, depolama aşamasından uygulama ve kullanım aşamasına kadar ortam koşulları ve depolama şartları özenle takip edilmelidir. Lamine parke uygulaması yapılacak iç mekanın kapı, pencereleri takılmış ve zemindeki tüm boşlukların kapatılmış olması gerekmektedir. Lamine parke döşeme işlemi mekanda yapılacak son iş olarak sıralanmalıdır.

Lamine Parke uygulanacak zeminde kot farkı var ise mutlaka teraziye alınmalıdır. Zemine uygulanan şapın nem miktarı genel olarak % 40‘ı (yere yapıştırmada %30’u) aşmaması gerekir. Yüzer sistem uygulama yapılması durumunda 2 mm.’ ye kadar zemindeki bozukluklar zemin döşeme esnasında tolere edilebilir. Lamine parke uygulaması, zemin yapıştırma uygulaması yapılarak döşenecek ise, şapın son derece düzgün olması, tesviye şapı uygulaması yapılmış olması gerekmektedir. Sonrasında yapıştırma uygulamasına geçilebilir.

Lamine Parke uygulaması yapılacak olan mekanda havadaki nem oranı %30-%60 arası olmalıdır. Sıcaklık minimum 18 °C olmalıdır ki ideal koşullar sağlanmış olsun. Yeni inşaatlarda nem oranı yüksek olacaktır. Aşırı nemli ortamdan kurtulmak için içerinin bir şekilde ısıtılarak nemin düşürülmesi sağlanmalıdır. Bununla beraber mekanı havalandırmak da ayrıca bir çözüm olarak değerlendirilebilir.

Lamine Parke depolama alanları da çok önemlidir. Lamine parke uygulaması yapmazdan çok çok önce, ortam neme, suya ve aşırı sıcaklık değişimlerine maruz kalmayan özenli bir yer olarak seçilmelidir. Parkeler bu mekanlarda istiflenirken, parke paketleri beton zemine doğrudan temas ettirilmemelidir.