Lamine Parke Nasıl Üretilir? Lamine Parke Üretimi

Lamine Parke Nasıl Üretilir?

Lamine Parke Nasıl Üretilir?

Lamine parke üretimi; İsminden de anlaşılacağı gibi lamine parkeler ısı ve basınç etkisiyle, farklı türden ağaçların ince plakalar halinde kesilip yapıştırılarak laminasyon işlemine maruz kalması sonucu üretilir. Bu üretim esnasında kullanılan ağaç çeşitleri, elbette lamine parkenin dayanıklılığına ve uzun ömürlü olup olmamasına doğrudan doğruya etki eder.

Genellikle dünyada ve Türkiye’de lamine parke üreten firmalar maliyetleri düşürebilmek için alt katmanlarda kullanılan ağaç kalitesini düşük tutup, uygun fiyatlara parke üretimi yapma yolunu tercih ederler. Ancak Ligno Parke olarak biz, lamine parkenin alt katmanlarında Afrika kökenli ve çok kıymetli bir ağaç olan Okume ağacı kullanmaktayız. Okume ağacı, gözenekli ve sert yapısı sayesinde suya, ısı değişimlerine ve yerden ısıtmaya karşı çok dirençlidir. Lamine parkenin çok uzun yıllar formunu koruyarak bozulmadan kullanılmasını sağlar.

Üretimde kullandığımız “Marin-Kontra” teknolojisi, ağaçların ince plakalar halinde kesilerek, ağacın su ve sokra yönünde yapıştırılması sonucu elde edilen bir tekniktir. Bu sayede üst katmanda kullanılan ağacın dönme, balans yapma veya kopma gibi çalışma etkileri önlenmiş olur. Lamine parkenin “papel” dediğimiz üst katmanında ise yaklaşık 3,5 mm. kalınlığında ağaç kaplama kullanmaktayız. Sertlik, yani Janka derecesi yüksek olan meşe ağacı ve görsel kalitesi en yüksek olan ceviz ağacı, Ligno Parke olarak en çok tercih ettiğimiz kaplama çeşitleridir. Ürettiğimiz lamine parkelere 3 kere sistre ve cila uygulaması yapılabilmekte ve bu sayede çok uzun yıllar kullanılması sağlanmaktadır.