Lamine Parke Nedir? Marin-kontra lamine parke

Lamine Parke Nedir?

Lamine Parke nedir?

Lamine parke nedir? Lamine parke belirli bir teknoloji kullanılarak zemine uygulanacak olan ağacın uzun yıllar formunu koruyacak şekilde bozulmadan kullanılmasını sağlayan ve çeşitli ağaçlardan üretilen, günümüzde yaygın şekilde kullanılan bir parke çeşididir.

Ligno Parke olarak lamine parke üretiminde kullandığımız ağaçlar, önce tomruklar halinde kesilir, ağacın kabuğu soyulur ve belirli ölçülerde kesitlere ayrılır. Ardından üst tabaka, yani “Papel” dediğimiz katmanda kullanılacak olan ağaçlar; ki bunlar genellikle meşe, ceviz, sapelli, iroko, merbau gibi kıymetli ağaçlardır, yaklaşık 4 mm kalınlığında tabakalara ayrılarak alt katmanla birleşmeye hazır hale getirilir.

Alt katmanda kullanılan ağaçlar da çok çeşitlidir. Lamine parkenin ömrünü belirleyici ana unsur da parkenin alt katmanıdır. Ligno Parke olarak lamine parkenin alt katmanlarında Afrika kökenli bir ağaç olan Okume ağacı kullanmaktayız. Bu ağaç, gözenekli ve sert yapısıyla, ısı değişimlerine ve neme karşı direnciyle lamine parkeye en uygun ve en kaliteli ağaç türüdür. Alt katmanda kullandığımız “multi-layer”, yani çok katmanlı marin-kontra taban, papel ile yapıştırılarak bir sonraki aşamaya geçilir.

Bu aşamada, parkelerin kenarlarına “lamba-zıvana” dediğimiz, parkeleri birbirine kenetleyerek zeminde sabit kalmasını sağlayacak olan kanallar açılır. Sonraki aşamada ise lamine parkeler, kalibrasyon, telleyerek yüzey açma, boya, cila gibi çeşitli aşamalardan geçerek paketlenir ve kullanıma hazır hale gelir.