Lamine Parke Fiyatları hangi aralıktadır? Fiyatları etkileyen faktörler nelerdir?

Lamine Parke Fiyatları hangi aralıktadır?

Lamine Parke Fiyatları hangi aralıktadır?

Lamine Parke Fiyatları: Üretmekte olduğumuz lamine parkeler dünya standartlarında bir kaliteye sahip olup, sınıfındaki lamine parke fiyatları ile kıyaslandığında çok daha hesaplıdır. Ligno Parke olarak ürettiğimiz lamine parke fiyatları 25 Euro’dan başlayıp, parkenin üretim zorluğu ve üzerindeki işçiliğe göre 80 Euro’ya kadar varabilmektedir.

Projelerde yoğunlukla kullandığımız uygun fiyatlı lamine parkeler ise (eni: 9cm, boyu: 180cm ve kalınlığı: 14mm) Avrupa meşesi olup, bugüne dek birçok projede uygulanmıştır. Kullanılan NANO teknoloji sayesinde 60’dan fazla renk ve çok doğal bir görüntü elde edilmektedir. Özellikle villa ve konut projelerinde başlıca tercih sebebidir.

Çünkü ;

  • Görsel kalitesi çok doğal ve natureldir.
  • Konut kullanımında çıplak ayakla temas edildiğinde kadifemsi dokusu cezbedicidir.
  • Ayak trafiğine karşı çok yüksek dayanıklılığa sahiptir.
  • Lokal tamiri mümkündür. Problemli parçanın diğer parkeler sökülmeden kolaylıkla lokal olarak değişimi yapılır.
  • Rötuş imkanı vardır. Herhangi bir aşınma olursa rötuş ile düzeltilebilir.
  • Yerden ısıtmalı mekanlara ve nemli bölgelerde kullanıma uygundur. Villa projelerinde özellikle yerden ısıtma yapıldığı için ürünlerimize talep çok fazladır.
  • Üç defa yerinde (sökülmeden) renk değiştirilebilmesi.

İlk kullanım süresi yaklaşık 20 yıl, sonraki 10 yıl da bir renk değişimi talep edebilirsiniz. Kullanım süresi yaklaşık 60 yıldır.

Lamine Parke Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Kullanılan ağacın cinsi: Kullanılan ağacın cinsi ve alt katmanlarında kullanılan ağaçların kalitesindeki farklılıklar

lamine parkenin fiyatını doğrudan doğruya etkiler. Örneğin, ceviz ağacı meşeden daha pahalı olduğu için papel kısmı yani en üst katmanı ceviz olan parkeler, papelli meşe olan lamine parkelere göre daha pahalıdır.

Papel kalınlığı: Parkenin en kıymetli katmanı “Papel” olduğundan dolayı, papelin kalınlığı

lamine parke fiyatlarını doğrudan doğruya etkiler. Papel kalınlıkları 2 mm ile 8 mm arasında değişkenlik gösterir.

Plank ebatları: Ağacın silindirik ve doğal şeklinden dolayı geniş ve uzun parça sayısı çok daha azdır. Bu nedenle plank yani yekpare parke uzunluğu ve genişliği arttıkça lamine parkenin fiyatları artar. 2 strip veya 3 strip diye tabir edilen ve elde kalan küçük parçalardan yapılan parkelerde ise fiyat daha düşüktür.

Üretim metodu: Lamine Parke üretiminde “fabrikasyon” ve “el yapımı” olmak üzere iki farklı üretim yöntemi vardır. Fabrikasyon üretimde ürünler seri olarak makine hattında bütün işlemleri hızlıca yapılarak hazırlanır. Bu tip üretimin maliyetleri çok düşüktür. El yapımı metodunda ise her bir parke ustanın elinden geçer ve bütün işlemler doğal süreçlere uygun olarak yapılır. Bu tip üretimin lamine parke fiyatlarını biraz daha farklı olmasını sağlar. Bu üretim metodları arasında nihai ürün kalitesi ve güzelliği anlamında çok büyük farklılıklar mevcuttur.

Fabrikasyon lamine parkelerde ağacın doğal dokusu kaybolur ve dümdüz pürüzsüz bir yüzey kalır. Yüzey cila kurutma işlemi, hızlı ve UV kurutucularla yapıldığı için sert ve kırılgan bir yüzey cilası oluşur. El yapımı yöntemiyle üretilen ürünlerde ise ağacın doğal dokusu ve görünüşü kaybolmaz. Uygulanan cila doğal olarak kurutulduğu için elastik ve daha dayanıklıdır. Cafe, otel, lokanta gibi yoğun ayak trafiğinin olduğu yerlerde rahatlıkla uygulanabilir.