Lamine Parkeler ve Lamine Parke Fiyatları

Lamine Parkeler ve Lamine Parke Fiyatları

Lamine Parkeler ve Lamine Parke Fiyatları

Lamine Parke Fiyatları

Lamine parke fiyatları, lamine parkenin kalitesine, üzerindeki cilanın gramajına ve parkenin ebatlarına bağlı olarak değişmektedir. Lamine parkeler genişledikçe fiyat artmakta, daraldıkça azalmaktadır. Bu sebeple uygun fiyatlı parke ihtiyacınız varsa plank parke yerine stripli parke tercih etmelisiniz.

PLANK PARKE NEDİR?

En ve boyu itibariyle tek parçadan oluşan, eklerle genişletilmemiş parkelere plank parke denilmektedir. Stripli parkelere göre fiyatları biraz daha yüksek olmaktadır. Bunun sebebi ise, tek parça olan taslak ağaçlardan üretilmiş olmasıdır.

STRİPLİ PARKE NEDİR?

En ve boyu ebatlanmış alt şase üzerine küçük parçalar eklenerek imal edilen parke türüne stripli parke denilmektedir. Bu parkeler görünüm itibariyle eski tip küçük masif parkeleri andırırlar. Örneğin, 19 cm genişliğinde bir plaka üzerine 6,3 cm x 3 adet küçük papel yan yana sıkıldığında, 3 strip parke elde edilir. Aynı şekilde, 19 cm genişliğinde bir plaka üzerine 9,5 cm x 2 adet papel yan yana sıkıldığında, 2 strip parke elde edilmiş olur.

ORTALAMA LAMİNE PARKE FİYATLARI NASILDIR?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, lamine parkenin fiyatını belirleyen birkaç etken vardır. Üzerine uygulanan işlemler arttıkça, lamine parkenin fiyatı da doğru orantılı olarak artmaktadır. Örneğin, m2 başına 50 gram cila sürülmüş bir parke ile, 600 gram cila sürülmüş bir parkenin fiyatı elbette aynı olmayacaktır. Bu ve bunun gibi bazı önemli detayların sonucu olarak, lamine parkelerin fiyatları da değişmektedir.

Ligno Parke olarak ürettiğimiz el yapımı ahşap lamine parkelerin m2 fiyatları 32-75 Euro arasında değişmektedir. Fiyatları belirleyen bir başka önemli faktör ise, lamine parkenin kesim şeklidir. Macar kesim (Hungarian) ve balıksırtı kesim (Herringbone) parkelerde, plank döşemelere göre daha fazla işçilik ve fire olduğundan, bu durum parkenin fiyatına da yansımaktadır.

Sonuç olarak;

Lamine parkelerin metrekare fiyatları, parkenin üretim aşamalarındaki zorluk derecesine göre değişkenlik göstermektedir. Bu faktörler düşünülmeden, yalnızca fiyat odaklı yaklaşımlar, “ucuz ve kaliteli” algısı gibi yanlış bir algıya sebep olacaktır. Elbette bu yanlış, kullanılan parkenin ömrünün kısa olması ve kullanımında yaşanabilecek bazı zorlukları beraberinde getirecektir. Dolayısıyla, kaliteli ve hesaplı parke ile ucuz parke arasındaki farkları iyi teşhis edip, seçimi bu doğrultuda yapmak gerekir.