Lamine Parke ile Laminat Parke Arasındaki Farklar Nelerdir?

Lamine Parke ile Laminat Parke Arasındaki Farklar Nelerdir?

Lamine ve Laminat Parke Arasındaki Fark

Lamine ve Laminat Parke Arasındaki Farklar: Evlerine parke yaptırmak isteyen kullanıcılar genellikle lamine ve laminat parke arasındaki farkı bilmemekte ve ucuz olması sebebiyle laminat parkeleri tercih etmektedirler. Ancak bu iki parke, birbirinden tamamen farklı ürünlerdir. Lamine parkeler %100 doğal olup, çeşitli ağaçlardan üretilen ürünlerdir. 

Laminat parkeler ise, çeşitli ağaç atıklarından elde edilen malzemelerin bir takım kimyasallar ve yapıştırıcılar kullanılarak “Mdf” dediğimiz bir başka maddeye dönüştürülmesi ile üretilir. Mdf’nin hammaddesi ağaç olsa da, nitelik bakımından ağaçtan çok farklı bir üründür. Özellikle piyasada yaygın olarak kullanılan ucuz Mdf’ler, içeriğinde “Asbest” gibi, kullanımı tamamen yasaklanmış bazı kimyasallar barındıra bilirler. Bu da, insan sağlığı açısından uzun vadede zararlı bir takım etkilere yol açabilir.

Mdf, mobilya sektöründe çok yoğun olarak kullanılan bir malzemedir. Mutfak dolaplarından yemek masasına kadar evimizde kullandığımız birçok ürün, mdf üzeri kaplamadır. Zemin kaplama olarak üretilen “Laminat Parke”, ağaç görünümlü olmasına rağmen, kesinlikle ağaç değildir. Alt tabakası 8-10 veya 12 mm Mdf, üst tabakası ise yüksek çözünürlüklü parke fotoğrafıdır. Bu fotoğraf baskının üzeri ise Pcv denilen bir başka malzeme ile kaplanarak “Laminat Parke” elde edilmiş olur. Doğal ve sağlıklı bir ürün olmaması sebebiyle Ligno Parke olarak Laminat parke üretimi ve satışı yapmamaktayız.

Lamine Parke ile Laminat Parke Arasındaki Farklar:

  • Lamine doğaldır, Laminat yapaydır.
  • Lamine sağlıklıdır, Laminat sağlıklı değildir.
  • Lamine sistre-cila yapılabilir, Laminat ise yapılamaz.
  • Lamine ömürlüktür, Laminat kısa vadelidir.
  • Lamine’nin görsel yapısı şık ve gösterişlidir, Laminat sunidir.
  • Lamine’ye çıplak ayakla temas edildiğinde sıcaktır, Laminat ise soğuktur.
  • Lamine organiktir, Laminat kimyasaldır.
  • Lamine %100 ağaçtır, Laminat mdf ve pvc’dir.