Endüstriyel Ağaç Üretimi Nedir?

Endüstriyel Ağaç Üretimi Nedir?

Endüstriyel Ağaç Üretimi

Endüstriyel ağaç üretimi, dünyada belirli ülkelerde uzun yıllardır süregelen ve bu sayede ağaç nüfusunun kritik noktalara inmemesine büyük ölçüde katkısı olan bir üretim çeşididir. Özellikle Ukrayna ve Rusya’nın başı çektiği endüstriyel ağaç üretiminde ne yazık ki ülkemiz, hatta dünyanın çoğu ülkesi henüz istenilen seviyeye ulaşamamıştır. Türkiye’de, devletin bu konudaki yoğun destekleri ve bireysel girişimler sonucu endüstriyel orman işletmesi faaliyeti yürüten bazı öncü firmalar, endüstriyel ağaç üretiminde belirli gelişmeler katetmektedirler. Ancak şu an bu üretim kapasitesi, tüketilen miktarın çok çok altında seyretmektedir. Bunun anlamı şudur; kesilen ağaç miktarından fazlasını ekemiyoruz! Gözünü para hırsı bürümüş kaçak kesim yapan kişi veya kişiler de bu tahribatta elbette başrol oynuyorlar!

Endüstriyel ormanlarda üretilen ağaçlar, belirli tekniklerle doğal ortamdaki büyüme hızından daha hızlı şekilde üretilip, belli bir yaşa geldiğinde kesilip satılırlar. Ancak kesilen miktardan daha fazlası yine bu ormanlara ekilerek, ağaç nüfusu korunmuş, ağaç tüketiminin doğaya yaptığı tahribat minimum seviyeye çekilmiş olur. Ligno Parke olarak kullandığımız ağaçların tamamını bu tip endüstriyel üretim yapan ülkelerden ithal etmekte ve doğanın tahribatına zarar vermeden lamine parke üretimi yapmaktayız.

Ülkemizde yapılan kaçak ağaç kesimleri sonucu üretilen ağaç tomrukları, ithal muadillerine kıyasla çok daha düşük bedellerle pazarda alıcı bulduğu halde, biz, Ligno Parke olarak bu yasa dışı tüketime kesinlikle eşlik etmiyor, ve bu tür yasa dışı ticaret yapan kişilerin ekmeğine yağ sürmüyoruz!