Çizilmeyen Parke var mı? Çizilmeye Dayanıklı Lamine Parke

Çizilmeyen Parke var mı?

Cizilmeyen Parke Cilası

Çizilmeye dayanıklı lamine parkeler, üst katmanda kullanılan cilanın yoğunluğuna bağlı olarak çizilmeye karşı direnci farklılık gösterir. Örneğin; metrekarede 100 gram UV cila kullanılan bir parke aldıysanız, bu parke “çizilmeye dayanıklı lamine parke” sınıfına girmez.

Ligno Parke olarak, ürettiğimiz cilalı lamine parkelerde metrekarede yaklaşık 650 gram, 1. Sınıf İtalyan cila kullanılmaktadır. Bu cilalı parkeler gün ışığında ve doğal ortamında kurutulur. Bu sayede çizilmeye ve hatta darbelere karşı dayanıklı olur. İleri teknoloji ile ürettiğimiz lamine parkeleri ayak trafiğinin yoğun olduğu mağaza, cafe, otel gibi alanlarda da rahatlıkla uygulayabilmekteyiz.

Darbeye Dayanıklı Lamine Parkeler… Lamine parke de dahil olmak üzere tüm zemin kaplamalar, mukavemeti üzerinde bir darbeye maruz kaldığında çizilebilir. Hatta beton veya taş kaplama yüzeyler de buna dahildir. Buradaki asıl soru şu olmalı ; “Lamine parke dayanıklı bir ürün müdür?”… Bu sorunun cevabı, şayet doğru ağaç kullanılarak, doğru boya-cila dengesiyle üretildiyse, evet, lamine parkeler dayanıklı ve çok uzun ömürlü ürünlerdir.

Türkiye ve dünya pazarında, uygun fiyatlı lamine parke üretebilmek için birçok üretici firma, çok ince ağaç kaplama kullanıp, parkenin alt katmanlarını three-layer dediğimiz çıtalı ve 3 katmanlı basit hammaddelerden elde etmektedirler. Hatta mdf üzerine 0,5 mm. ağaç kaplama uygulayıp, bu ürünü “lamine parke” diye sunan firmalar mevcuttur. Bu gibi ürünler, ilk bakışta lamine parke olsalar da, Ligno Parke olarak ürettiğimiz lamine parkelerle arasında hiç azımsanamayacak farklar vardır. Kullanıcıların bu gibi farkları anlamaları biraz zor olabilir. Bu sebeple lamine parke alırken bu gibi detayları iyi araştırmaları gerekmektedir.

Düz mantıkla baktığınızda, üretim maliyeti metrekare başına 35-40 Euro olan bir ürünün 15-20 Euro aralığında satılabilmesi imkansızdır. Şayet fiyat, standartların altındaysa, mutlak surette ürünün kalitesinde ciddi bir kayıp var demektir. Ligno Parke olarak ürettiğimiz lamine parkeleri oteller, kafeler, restoranlar, mağazalar, ofisler gibi, ayak trafiğinin çok yoğun olduğu yerlerde bile rahatlıkla uygulamaktayız.